Skip to content

TYDZIEŃ ŚWIADOMOŚCI ENDOMETRIOZY 2012 DZIEŃ PO DNIU

5 MARCA, PONIEDZIAŁEK

Tydzień Świadomości Endometriozy rozpoczęłyśmy kampanią informacyjną zrealizowaną wraz z portalem ONET, gdzie w ciągu całego tygodnia można było znaleźć przygotwane przez nas materiały na temat endometriozy. Działanie to spowodowało, że na naszą stronę w ciągu jednego dnia trafiło kilkanaście tysięcy osób!

6 MARCA, WTOREK
Tradycyjnie już wtorek w Tygodniu Świadomości Endometriozy to dzień poświęcony dziennikarzom. Jak rok wcześniej w Polskiej Agencji Prasowej spotkałyśmy się z przedstawicielami mediów prasowych, telewizyjnych, radiowych i internetowych, by opowiedzieć o endoemtriozie i naszych działaniach.

Zaproszeni specjaliści, dr Joanna Pabich – Worożbit, Starszy Asystent w II Klinice Ginekologii i Położnictwa CMKP w Warszawie oraz prof. dr hab. n. med. Tomasz Paszkowski z III Katedry i Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie opowiedzieli o endometriozie, diagnostyce i możliwościach leczenia. O swoich zmaganiach z chorobą opowiedziały również dwie członkinie stowarzyszenia, wywołując duże zainteresowanie przybyłych gości. Całość spotkania uświetniła, zaprezentowana przez Przewodniczącą PSE Kasię Zielińską, prezentacja będąca podsumowaniem webankiety przeprowadzonej w gronie członkiń PSE na temat pierwszych objawów, diagnostyki i reakcji środowiska na chorobę. Wyniki wskazały jednoznacznie, że największym problemem jest niska świadomość o chorobie w całym społeczeństwie.

Materiały, które ukazały się po konferencji:

http://www.wprost.pl/ar/309474/Bolesne-miesiaczki-moga-oznaczac-powazna-chorobe/

http://wyborcza.pl/1,91446,11295634,Eksperci__bolesne_miesiaczki_moga_oznaczac_powazna.html

http://zdrowie.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/382045,bolesne-miesiaczki-to-moze-byc-endometrioza.html

 

7 MARCA, ŚRODA

Dzień Otwarty w Warszawie, kawiarnia Gadka – Szmatka, ul. Mokotowska 27

Choć spotkanie rozpoczynało się oficjalnie o godzinie 12, pierwszych gości powitałyśmy już godzinę wcześniej. Przy pysznej kawie i herbacie gawędziłyśmy o sprawach wesołych i mniej wesołych. Wymieniałyśmy się doświadczeniami i wrażeniami na temat lekarzy i diagnostów. Szybko okazało się, że miejsc siedzących jest za mało, ale to nikomu nie przeszkadzało – a wręcz przeciwnie – okazało się, że forma przyjęcia chodzonego sprzyjała nawiązywaniu coraz to nowych znajomości. Przez cały ten czas nasze specjalistki udzielały porad. Psycholog Joanna Bylinka, dietetyk Ilona Cichecka i ginekolog, dr Joanna Pabich-Worożbit, której należą sie specjalne ukłony za 10 godzin nieprzerwanie prowadzonych konsultacji.

Tego dnia poznałyśmy mnóstwo fantastycznych kobiet. Specyficzna atmosfera jaka się wytworzyła – tego nie da się opisać. Odwiedziły nas kobiety z Białegostoku, Krakowa a nawet ze Zgorzelca. Frekwencja była tak duża, że spotkanie przedłużyłyśmy o 2 godziny. Dzięki temu każda przybyła kobieta mogła skorzystać z konsultacji ekspertów.

Tego samego dnia miała miejsce emisja audycji poswięconej endometriozie w radiu Malbork, będąca uwiecznieniem atmosfery panującej w warszawskiej kawiarni – w trakcie audycji łączyłyśmy się z radiem na żywo.

 

8 MARCA, CZWARTEK

Wykład w Śródmiejskim Domu Kultury w Warszawie.

Licznie przybyła grupa – nie tylko pań – wysłuchała wykładów na temat możliwości radzenia sobie ze stresem i przewlekłym bólem, oraz roli diety w terapii chorób kobiecych. W tym dniu odbyły się również lokalne endospotkania w Olsztynie i Ostrołęce.

 

9 MARCA – PIĄTEK

 

Ekipa niestrudzonych endodziałaczek – w składzie Agnieszka, Asia, Ilona, Iza i Kasia – wyrusza w podróż po Polsce, aby dotrzeć na Dni Otwarte w Katowicach i Poznaniu. W Tym dniu odbywa się również lokalne spotkanie w Starachowicach.

 

10 MARCA – SOBOTA

Dzień Otwarty w Katowicach, w restauracji Cinnamon

Z zaskoczeniem konstatujemy, że “ogonek” kobiet ustawia się jeszcze przed otwarciem lokalu. Spędzamy bardzo miły dzień na Śląsku. Poznajemy wiele cudownych kobiet, które przychodzą, by spotkać się z nami i skorzystać z porad specjalistów.  Tego dnia również odbywają się lokalne endospotkania w Gdańsku i Szczecinie.

 

11 MARCA – NIEDZIELA

Dzień Otwarty w Poznaniu,  w winiarni Chimera.

Po długiej podróży i krótkiej nocy stawiamy się w Winiarni Chimera. Po pracowitej sobocie spotkanie z energicznymi Wielkopolankami od razu stawia nas na nogi. Merytorycznie wspiera nas dr Izabela Zielińska, która specjalnie przyjeżdża na to spotkanie z Bydgoszczy i przez cały dzień rozmawia z przybyłymi kobietami.

Podsumowując:

  • W każdym mieście odbyło się ponad 100 konsultacji ze specjalistami. I wiemy, że to było bardzo potrzebne, taka triada – ginekolog, psycholog i dietetyk to obowiązkowy skład specjalistów.
  • W każdym z miast od razu wytwarzała się fantastyczna atmosfera, pełna wsparcia i wzajemnego zrozumienia. Dziewczyny świeżo po diagnozie   (a nawet prosto ze szpitala), te które endometrioze podejrzewają i weteranki, ramię w ramię siedziały do końca spotkania, bo aż nie chciało się wychodzić.
  • Jakby ktoś spojrzał z boku, nie uwierzyłby że zmagają się chorobą. Usmiechnięte, pełne ciepła i pozytywnej energii.
  • Kobiety przyjechały na spotkania z całej Polski – co tylko pokazało nam jak potrzebne są takie inicjatywy.
  • Wielkie podziękowania dla goszczących nas lokali, niezawodnych specjalistów na których wiedzę i doświadczenie mogłyśmy liczyć ale najszczególniejsze podziękowania dla wszystkich przybyłych Pań, za otwartość, chęć pomocy innym, dobre rady, ale też wszystkie miłe słowa, które usłyszałyśmy. To daje ogromny napęd do działania. Dziękujemy.

 

 

 

 

 

 

 

  • Facebook
  • Google+
  • Nasza Klasa
  • YouTube
  • Pinterest