Skip to content

TSE 2013 DZIEŃ PO DNIU

W dniach 4 -10 marca po raz trzeci miałyśmy przyjemność zorganizować Tydzień Świadomości Endometriozy w Polsce. Od samego początku obchody wspiera Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska, obejmując honorowym patronatem nasze działania. W tym roku patronat nad TŚE objął również Burmistrz dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy Pan Piotr Guział.

Partnerami wydarzenia byli :

I Katedra i Klinika Połoznictwa i Ginekologii WUM, Szpital Św. Zofii w Warszawie, warszawski Traffic Club oraz poznańska Chimera.

 Kolejny raz zorganizowałyśmy cieszące się niezmiennym zainteresowaniem, dni otwarte – żółty weekend – czyli bezpłatne konsultacje lekarzami.  Poprzedzone zostały zakrojoną na szeroką skalę kampanią informacyjną m. in. na Onecie.  Nieocenioną rolę miała mrówcza praca naszych członkiń, dzięki którym zapowiedź żółtego weekendu ukazała się w wielu mediach lokalnych w całej Polsce. Również zaprzyjaźnione z nami portale – i co wspaniałe – również zupełnie nam dotychczas nieznane – zamieściły informację o spotkaniach na swoich łamach. Z tego miejsca jeszcze raz wszystkim dziękujemy

Tegoroczne obchody były wyjątkowe pod wieloma względami.

W Warszawie Traffic Club otworzył podwoje dla naszych gości o godz. 10, choć mały ogonek ustawił się przed wejściem już kilka minut wcześniej. I ruszyła maszyna – bynajmniej nie ospale. Przez cały dzień – aż do godz. 18 – zaproszeni przez nas specjaliści udzielali porad. Byli z nami  ginekolodzy prof. Ewa Barcz i dr Aneta Zwierzchowska z Poradni Leczenia Endometriozy I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM,   z Poradni Leczenia Endometriozy Szpitala Św. Zofii w Warszawie dr B. Paweł Siekierski, dr Ewa Goncikowska, dr Małgorzata Pisarek, i dr Maciej Pliszkiewicz, oraz ze Szpitala Bielańskiego w Warszawie dr Joanna Pabich – Worożbit. Adresy i telefony do warszawskich poradni leczenia endometriozy znajdziesz na naszej stronie.

 Niesłabnącym zainteresowaniem cieszyły się konsultacje ze współpracującymi z nami specjalistkami – dietetyczką Iloną Cichecką i psychologiem Małgorzatą Randzio.

Przez cały czas – w oczekiwaniu na rozmowę ze specjalistą – przy kawie, herbacie i pysznym cieście, które przyjechało specjalnie do nas z Podlasia ( uściski dla Ani ) toczyły się rozmowy na tematy przeróżne. Ciągle słychać było radosne okrzyki pań, które wcześniej znały się tylko wirtualnie, z naszego facebookowego fanpage’a a teraz miały okazję zobaczyć się na  żywo. Jak każdego roku byłyśmy zdumione, z jak dalekich zakątków Polski przyjechały kobiety. I czasem nawet nie w celu konsultacji – ale właśnie żeby poznać inne chore, wymienić się doświadczeniami, pogadać jak swój ze swoim.

 O godz.16 rozpoczął się  panel wykładowy. Na początek prof. Jacek Malejczyk, kierownik Katedry i Zakładu Histologii i Embriologii Centrum Biostruktury WUM, opowiedział nam o postępach w polskich badaniach nad endometriozą (jeśli chcecie wziąć udział w tych badaniach zajrzyjcie do zakładki “badaj endometriozę”)

 prof. Ewa Barcz z I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM rozprawiła się z prawdami i mitami odnośnie leczenia endometriozy.

dr Agnieszka Sękowska z Poradni leczenia Bólu ze Szpitala im. prof. W. Orłowskiego przedstawiła różne koncepcje farmakologicznego radzenia sobie z bólem, dla wielu z nas zaskoczeniem było, że jest alternatywa dla najpowszechniej stosowanych środków przeciwbólowych.

mgr Ilona Cichecka skondensowała wiedzę na temat  roli diety w nasilaniu lub łagodzeniu dolegliwości bólowych , a na koniec coach Monika Chodyra podpowiedziała gdzie szukać motywacji i dlaczego warto robić coś dla siebie.

W niedzielę dzień otwarty odbył się w Poznaniu. Po raz kolejny gościła nas herbaciarnia Chimera. I nie było niespodzianek – atmosfera była równie ciepła i serdeczna jak w Warszawie. Panie chętnie korzystały z możliwości konsultacji ze specjalistami. Porad udzielali: ginekolog dr Izabela Zielińska ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im Antoniego Jurasza w Bydgoszczy, psycholog Hanna Tomaszewska, dietetyk Ilona Cichecka i fizjoterapeuci Karolina Tomczak i Kacper Dąbek.

Nie powiemy nic odkrywczego, wyrażając znane i powtarzane przez wielu ubolewanie – szkoda, że ten weekend trwał tak krótko.

Kolejna taka akcja w przyszłym roku, ale do tego czasu nie będziecie się z nami nudzić, obiecujemy. Planujemy pojawić się tu i tam, zorganizować spotkania, zaprosić specjalistów – takie bonusowe dni świadomości endometriozy w terenie. Przygotowałyśmy dla Was również wiele ciekawych warsztatów, skrojonych na miarę, specjalnie dla kobiet chorujących na endometriozę.

A już niebawem premiera videorelacji z TŚE i oczekiwane przez wszystkich retransmisje warszawskich wykładów.

 

  • Facebook
  • Google+
  • Nasza Klasa
  • YouTube
  • Pinterest