Skip to content

ENDOMETRIOZA MÓJ PARTNER I JA

 

W środę 29 czerwca, w restauracji Endorfina w Warszawie odbyła się prezentacja badań na temat świadomości endometriozy. Sondaż został przeprowadzony na zlecenie Bayer Shering Pharma, metodą webankiety na grupie 1670 respondentów  – 1254 kobiet i 416 mężczyzn, w wieku 18-30 lat. W spotkaniu wzięła udział socjolog prof. Antonina Ostrowska z Polskiej Akademii Nauk, psycholog Mariola Kosowicz, seksuolog dr Andrzej Depko oraz przedstawicielki PSE wraz ze swoimi partnerami.

Wyniki badań:

 

- prawie 16% kobiet uznaje, że silny ból miesiączkowy jest czymś naturalnym;

- 55% kobiet odczuwa go za każdym razem, a co trzeciej (31%) ból uniemożliwia normalne funkcjonowanie;

- aż 75% kobiet, z powodu bólu towarzyszącemu miesiączce, musi zrezygnować z aktywności fizycznych lub spędzić trudne dni w łóżku;

- akceptacja bólu i brak świadomości, że nie jest on „czymś naturalnym” sprawia, że 56% kobiet nie zgłosiło tego problemu lekarzowi;

- wśród kobiet z bolesnym miesiączkowaniem, częstość występowania endometriozy waha się od 40% do 60%, a wśród kobiet skarżących się na ból w obrębie miednicy mniejszej, częstość występowania endometriozy może sięgać 75%;

-  62% kobiet i 81% mężczyzn nigdy nie słyszało o endometriozie;

- 85% niewiedzących chciałoby wiedzieć więcej i upewnić się, czy endometrioza ich nie dotyczy;

- zaledwie co druga kobieta rozmawia na temat menstruacji z matką, koleżanką, bądź lekarzem, a także ze swoim partnerem (61% kobiet).

Profesor Antonina Ostrowska, socjolog medycyny z Polskiej Akademii Nauk: „Problem miesiączek stanowi nie tylko element doświadczenia życiowego każdej kobiety, ale także temat, o którym kobiety chcą rozmawiać, zarówno miedzy sobą, jak i ze swoimi partnerami”.

W badaniach na temat miesiączek wypowiadali się także mężczyźni, podkreślając, że wiedza ta pomaga im lepiej zrozumieć partnerki. Coraz częstsze, otwarte rozmowy na temat miesiączek i związanych z nimi niedyspozycjami zdejmują niejako „tabu” towarzyszące  tajemniczym, comiesięcznym dolegliwościom kobiet, przynależącym wyłącznie do ich świata i zastrzeżonym dla ich intymnych doświadczeń.

Badanie pokazało jednocześnie, że kobiety wiedzą wiele na temat miesiączkowania, lecz niejednokrotnie przejawiają stereotypową wiedzę na ten temat. Znaczna większość kobiet odczuwa w tym okresie silne bóle, jednak często traktuje je jako normalne zjawisko, nie wymagające konsultacji z lekarzem. Także niewiele z nich orientuje się w objawach endometriozy, choć sam termin nie jest im obcy. Wiedza mężczyzn na wszystkie te tematy jest jeszcze bardziej ograniczona, jednak – co warto odnotować – nie tylko kobiety, ale i mężczyźni, deklarują chęć jej pogłębienia. W sumie wyniki badania nie tylko informują o stosunku obu płci do dolegliwości miesiączkowych, ale dokumentują też przemiany jakie się dokonują w obyczajowości płciowej i otwartości w rozmawianiu na “te tematy”. Pomimo deklaracji zarówno kobiet, jak i mężczyzn, że są otwarci na rozmowę, wyniki badania  pokazują, że ważne informacje dotyczące intymnych relacji jednak nie są przekazywane:

- 75% kobiet przyznało, że zdarza im się odczuwać ból podczas stosunku;

- 34% mężczyzn nie wie, że kobieta odczuwa ból podczas stosunku;

„W przypadku endometriozy, życie partnerów, pod wieloma względami, zostaje podporządkowane chorobie, gorszej kondycji organizmu kobiety, a dobry czas jest na wagę złota – mówi Mariola Kosowicz, psycholog, terapeuta systemowy. Poważnym problemem w związkach partnerskich jest obniżona samoocena kobiety chorej na endometriozę w różnych rolach, m.in. partnerki, matki, pracownika. Nierzadkim problemem jest projektowane przez kobietę na partnera swoich negatywnych przekonań, uczuć, emocji, myśli. Taka postawa buduje poczucie bezradności i wyzwala w partnerach frustrację, przygnębienie, a z czasem potrzebę uwolnienia się z trudnego związku”.


 

  • Facebook
  • Google+
  • Nasza Klasa
  • YouTube
  • Pinterest