Skip to content

HISTORIA

Historia kobiecych ruchów społecznych na rzecz zwiększana świadomości endometriozy w Polsce, sięga początku 2005 roku. Wówczas zaczęły pojawiać się pierwsze fora internetowe poświęcone chorobie. W tamtym roku, po raz pierwszy w polskiej telewizji wyemitowany został obszerny materiał dotyczący endometriozy, w którym o swojej chorobie opowiadała Lucyna Jaworska. Reportaż wzbudził duże zainteresowanie. Bohaterka wspomina, że przez kilka tygodni odpisywała na co najmniej 100 listów dziennie.

Lucyna od samego początku wiedziała, że przeprowadzenie radykalnej zmiany świadomości społecznej na temat endometriozy, musi odbyć się pod przywództwem profesjonalnie działającej organizacji kobiecej. Jej próby powołania stowarzyszenia legły jednak w gruzach, gdyż nie udało się stworzyć prężnej grupy członków zainteresowanych pracą charytatywną. Lucyna, swoją potrzebę pomagania innym, postanowiła realizować poprzez działalność w internetowej grupie wsparcia.

W przestrzeni wirtualnej spotkało się wiele kobiet z endometriozą, które mimo swojej choroby chciały działać. W 2010 roku, zorganizowały po raz pierwszy w Polsce obchody Tygodnia Świadomości Endometriozy. Wczesne działania finansowane własnym sumptem, ograniczały się do dyżurów na komunikatorach internetowych oraz rozpowszechniania plakatów i ulotek. W roku 2011 Tydzień Świadomości Endometriozy odbył się z nieco większym rozmachem, a to za sprawą objęcia wydarzeń Honorowym Patronatem Prezydentowej Anny Komorowskiej.

W siedzibie Polskiej Agencji Prasowej odbyła się konferencja poświęcona zwiększeniu świadomości endometriozy, kilka dni później – Dzień Otwarty podczas którego można było skorzystać z porady psychologa, dietetyczki i ginekologa. Takie spotkania odbyły się również w innych miastach Polski. Na terenie całego kraju miała miejsce kampania outdoor’owa informująca o objawach choroby.

Wspólna praca i świadomość ogromu działań, jakie są jeszcze do wykonania w temacie endometriozy, skłoniła forumowiczki do założenia Polskiego Stowarzyszenia Endometrioza.

Organizacja została wpisana do ewidencji stowarzyszeń zwykłych mających siedzibę na terenie m.st. Warszawy w dniu 28 kwietnia 2011 roku.

Numer rejestracyjny: 1033

NIP: 951-234-02-12

REGON: 142947206

  • Facebook
  • Google+
  • Nasza Klasa
  • YouTube
  • Pinterest