Skip to content

LECZENIE OPERACYJNE

 

O najnowszej rekomendacji PTG, dotyczącej diagnostyki i metod leczenia endometriozy przeczytasz  tutaj – http://pse.aid.pl/o-chorobie/rekomendacja-ptg/

 

Leczenie chirurgiczne polega na operacyjnym usunięciu lub ablacji ognisk endometriozy. W zależności od lokalizacji zmian, zaawansowania choroby, a przede wszystkim umiejętności lekarza operatora, zabieg wykonuje się metodą laparoskopową lub poprzez laparotomię.

Laparoskopia - przez małe nacięcia w powłoce brzusznej wprowadzane są do jamy otrzewnej narzędzia i kamera. W celu uzyskania odpowiedniej przestrzeni pomiędzy poszczególnymi narządami, do wnętrza jamy otrzewnej wprowadza gaz (najczęściej CO2), którego ciśnienie powoduje niewielkie rozsunięcie się narządów. O laparoskopii mówi się, że – w porównaniu z klasyczną operacją – jest zabiegiem oszczędzającym. Nacięcia są znacznie mniejsze (ok. 1cm), proces gojenia przebiega szybciej. Pacjentka krócej przebywa w szpitalu i szybciej dochodzi do formy. Zdarza się, że zabieg laparoskopowy kończy się klasycznym zabiegiem chirurgicznym, gdy problem, który był powodem podjęcia leczenia, okazuje się poważniejszy niż przypuszczano, a dostęp do niektórych narządów jest utrudniony.

Laparotomia – polega na klasycznym otwarciu jamy brzusznej przez przecięcie skóry, tkanki podskórnej, powięzi oraz mięśni i błony otrzewnej.

Po każdym nawet niewielkim zabiegu chirurgicznym w obrębie jamy brzusznej, mogą wytworzyć się zrosty. Zapytaj lekarza o możliwość zastosowania podczas operacji preparatu antyzrostowego!

  • Facebook
  • Google+
  • Nasza Klasa
  • YouTube
  • Pinterest